Jdi na obsah Jdi na menu
 


Takže tentokrát přináším ukázky různých sedel,uzdeček,deček,čabrak,odpucovaček a mnoho dalšího!!! Ke každému obrázku také vysvětlení co to je a k čemu se to používá atd. Obrázky poziřovány s této www stránky: http://www.equis.cz/cz/ 

Obrázky dávám v pořadí jak se dávají na koně či na nás.

 

Čištění pro koně

Obrazek

Toto je Gumové hřbílko kterým se kůň čistí jako první krouživími pohybi po směru srsti.Obrazek Odstraňuje se jím hlavně bahno a podobná špína. V pořadí čištění je hned jako první.

 

Toto je takzvaně normální vlas. Těchto kartáčů je mnoho druhů a určují se podle délky štětin a čistí se jimi rozdílné části těla koně a rozdílné věci. Já osobně tomuto normálnímu kartáči říkám dřevěné hřbílko.  K tomuto kartáči se prodává nebo se kupuje i kovové hřbílko z důvodu že kartáčem přejedete srst koně (po směru srsti) a odstraní se tím prach a chlupi. Když potom kovovým hřbílkem přejedete ale pozor kartáčem ne koněm!!! Tak chlupi z kartáče se odstraní a můžete čistit dál bez toho aby na koníčkovi ty chlupi zůstali. Pokud je kůň mokrý či spocený a nemáte stěrku,houbu či hadr (více dole) tak stačí kartáčem čistit koně proti směru jeho srsti a tím se pot či voda vytlačí ven. V pořadí čištění je jako druhý.

Obrazek

Takže toto je již zmíněný dlouhý vlas kterým se odstraňují dlouhé vlasy a chlupi koně,sláma,seno a hlavně prach. Může se tím také čistit hříva a ohon koně a já osobně  když jsem ještě chodila na kroužek a nemohla jsem se zdržovat tak jsem sáhla po tomhle a vyčistila jsem mu rychle hřívu i ohon. V pořadí čištění je jako třetí.

Obrazek

 

Takže tohle asi všichni poznáte...Tohle je přece hřeben!!! No tímhle se čistí ohon a hřívá a myslím že když má kůň dlouhé rousi tak i ty rousi. Ovšem doporučuji používejte železné protože ty jsou pevné a hned se nezlomí jako třeba plastové. Když ovšem nemáte čas či se s hřívou moc piplat nechcete tak spíše použijte dlouhý vlas. V pořadí je na neurčitém místě. Můžete ho použít kdykoli.Obrazek

Takže toto je velmi důležité náčení na čištění. Je to takzvaný kopyťák neboli kopytní háček. Už z názvu de poznat že se tímto čistí kopyta. Je to velmi důležité čištění a tak doporučuji jestli kupovat čištění tak kupte kopytní háčky hned dva kdybi se jeden poškodil či jste ho ztratili. V pořadí je neurčitý,můžete ho použít kdykoli.

Obrazek

 

Takže a tohle je štětec na kopyta který se využívá pro mazání různých vodiček a mastí. Já osobně bych spíše použévala své ruce než se zdržovala štětcem ale byl by to dobrý luxus. Na pořadí nezáleží můžete použít kdykoli.

 

 

Takže toto jsou: 1. hadr=Ten se používá na pot a na vodu. Pot a voda se s ním stíra stejně jako dřevěným hřbílkem. Můžete použít i starou hadru z domuObrazekObrazekObrazek. 2. stěrka= Tak složí stejně jakio hadr...na pot a na vodu. Ovšem pot a vodu klasicky stíráte po směru srsti koníka. 3. houba= Tak ta má zase stejný účel jako stěrka hadr (dřevěné hřbílko).

 

 

Takže bohužel (do p****) jak jsem dodala všechny obrázky a text internet se mi poboural a zůstalo jen toto...Takže slibuji že co nejdříve vše doplním!!!

 

Ostatní postroj pro koně do stáje a do výběhu a do atd. prostorů

Obrazek

 

Takže toto je ohlávka. Používá se hlavně pro přepravování koní z místa na místo třeba z boxu do výběhu atd. Je to taková zjednodušenina uzdečky a zapíná se buď na takovou klapsu jako máte na konci vodítka nebo nahoře to můžete odepnout jako u pásek. Dole je vodítko které připnete ken koníkově ohlávce a můžete ho vodit. Můžete použít i vodítko pro psi není mezi nimi docela žádný rozdíl. Používá se pro londžování pokud nemáte speciální ohlávku  pro londž.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Deky: Takže deky slouží z většiny pro zahřátí koně či odpuzování much nebo ukrytí proti dešti. 1. Deka síťová= Používá se z většiny do výběhů ale někdy také do stáje.  Slouží hlavně pro odpuzování much či aby se kůň hned neušpinil ve výběhu bahnem. Při ježdění se Obrazeknepoužívá. 2. Deka Nepromokavá= Tak tato deka se používá proti promoknutí koně a také zahřátí. Používá se i do výběhů ale ne do boxů protože za prvé tam je strop a za druhé podestýlka by se umokřila takže nejvíce se používá při ježdění.  3. Odpucovačka a 4. Termo deka= Tak rozdíl mezi těmito dvěmi deky není prakticky žádný jen že Termo deka více hřeje než Odpucovačka a odpucovačka se spíše používá když je kůň spocený narozdíl Termo deka spíše když je koníkovi zima či je mokrý. Kdysi se těmto dekám říkalo houně protože jejich výplň je ze srsti oveček a ta když se ostříhá tak se jí říká houně.

 

 ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

Výstroj koně (sedla,uzdečky)

Obrazek

 Uzdečky: Takže uzdeček a uzd je několik druhů,barev a mnoho dalšího. Bohužel jsem nenašla žádnou uzdu takže jako první vidíte uzdečku která se používá pro anglický způsob ježdění (normální ježdění) a jako druhou vidíte westernovou uzdečku která se používá pro westernové ježdění.Obrazek

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Tohle je řemínek proti žraní a už z názvu poznáte že slouží proto aby kůň při jízdě nemohl žrát. Připíná se zeshora k nánosníku a objímá koníkovu hubu. Ne že by žrát nemohl jen mu tenhle řemínek způsobuje že když žere tak mu to není moc příjemné a radši toho nechá. Ale na koně kteří mají tendenci pořád žrát to zabírá  jen ze začátku. Na ostatní koně to zabírá celkem dobře.

Obrazek

 

Dečky a čabraky. Takže rozdíl mezi těmito dvěmi podložkami je už zdřejmí na první pohled. Čabraka má obloukový vzhled a ze sedla vyčuhuje narozdíl od dečky která má vzhled ve tvaru sedla a z pod sedla natolik jako čabraka nevyčuhuje. Čabraka se používá hlavně pod rekreační sedlo (normální) a pod drezůrní narozdíl dečka se používá spíše pod skoková a dostihová sedla. Dečka ani čabraka není na nic zaměřená a spíše de o váš vkuz nežli nazíření. Je také čabraka na uši ale podobnost si myslím že nemá žádnou. PS: Nevím přesně jaký je mezi dečkou a čabrakou rozdíl takže jestli víte více napište do komentářů!!!

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Sedla: Takže je mnoho druhů sedel a tak vám je až do podrobna rozepisovat nebudu takže aspoň pár informací o nich.  Jo pod sedlo z pravidla patří dečka (čabraka) a beránek. Na podbřišník se také dává beránek.

1. Dostihové sedlo= Takže tohle je dostihové sedlo které se používá na jakýkoli typ dostihů. Musí být lehké a není většinou vyrobeno z kůže ale z umělin z důvodu lehkosti.

Obrazek

2. Drezůrní sedlo= Toto sedlo se používá na drezůru a je na první pohled rozdílné od ostatních sedel.  Posedlí (to je to na čem se sedí) je více hlubější aby se drezůrnímu jezdci lépe sedělo. Potom bočnice je jinak vykrojená aby jezdec mohl koně lépe pobízet.

 

 

 

 

ObrazekTohle je skokové sedlo. Je stejné jako rekreační akorát některé části jsou vyšší než na rekreačním sedle. Používá se pro skákání přes překážky.

 

 

 

 

 

Obrazek

A toto je poslední sedlo. Je to normální rekreační sedlo které můžete použít prakticky na vše. Nejvíce ho používají soukromníci protože je levné.

 

 

Obrazek

 

Tohle je westernové velmi krásně zdobené sedlo nejen pro westernové použití.

Obrazek

 

 Tohle je poprsník. Připína se k sedlu a k podbřišníku a slouží aby sedlo při jakémkoli skoku či předklonu koně neklouzalo.

 

Obrazek

 

Takže tohle jsou bandáže. Používají se buď při,po nebo před jízdou jakoby takový ochraný obvaz na končetiny. Hodně se používají při drezůře kde jsou povoleny jen bandáže. Dole jsou kamaše které mají stejnou vlastnost akorát se používají pouze při jakékoli jízdě. Takových to druhů chráničů je mnoho.Obrazek

 

 

 

 

 

 

Jezdecké pomůcky a oblečení pro jezdce

ObrazekOblečení: 1.=Takže jako základ jez.oblečení je samozřejmě přilba. Myslím si že i když je jezdec natolik dobrý že by nemohl skoro vůbec spadnout tak je to riskantní si jí nevzít.  Na závodech je povinná. 2.´=Takže jako druhé vidíte takzvané rajtky (jezdecké kalhoty). Pokud nejedete na závody můžete mít jakoukoli barvu i styl. Na hýždích směrem dolů ke kotníkům zevnitř jsou rajtky nadšité a podšité kůží aby se v sedle lépe sedělo. Rajtky velmi chválím a doporučuji!!! Na závodech jsou povinné. 3. a 4.=Tak tohle jsou chapsi a mini chapsi. Jsou pro to aby člověk měl lepší pocit v sedle. Když je má cítí se více usazený v sedle. Já osobně jsem je kvůli puklině která se vám vytvoří díky rajtkám (jinak to nejde) nenosila ale teď je musím po pádu nosit aby se mi lépe jezdilo ve cvalu a klusu. Velmi je chválím a doporučuji. Můžete si koupit buď velké které se navlíkají přímo na kalhoty nebo malé které se navlíkají na boty.

Obrazek

 

 

                              Obrazek                            Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek      Obrazek   5. a 6.= Tohle jsou jezdecké boty. Můžete si koupit jak vysoké tak i nízké boty. Pokud je vzadu takzvaný pomocný zip tak se jim říká pérka. Já osobně mám nejřív ty krátké které nejsou tak drahé ale chci si koupit také později vysoké. Tady na obrázku není zrovna vhodná krátká jezdecká bota a pokusím se sehnat lepší. Velmi doporučuji!!! Na závody jsou povinné.

Obrazek

 

 

7.=Tohle je bezbečnostní jezdecká vesta kterou moc ale opravdu moc doporučuji!!! Sama jí používám při jakémkoli ježdění a zachránila mi mojí páteř. Na závodech je povinná u Cros Country a jakýchkoli dostizích. Samozřejmě si jí můžete vzít kdykoli na jakékoli závody kromě drezůri.

 

 

Obrazek8.=Tohle jsou jezdecké rukavice. Jsou proti klouzání otěží a když je zima aby vás samozřejmě zahřáli. Já osobně rukavce používám a doporučuji i v létě.

 

 

 

Pomůcky: 1.= Tohle je bičík. Používá se k popohánění koní ale ne k týrání!!!

Obrazek 

 

 

PS: Internet mi hodně blbne takže vždy když hodně doplním internet mi zkolabuje takže se omlouvám ale pracuji na tom!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nováková

(Jana, 17. 7. 2013 13:40)

Dobrý den, po odstranění hrubých chyb a poněkud krkolomných obatů z textu bude článek působit lépe. Jana

...

(Kájča, 13. 6. 2008 18:17)

Čarbaka je buď pod sedlem a nebo na hlavě. Na hlavě je čaqbraka jako ochraná takzvaná čepice která je proti mouchám a v poslední řadě proti měnšímu hluku...A Čarbraka pod sedlo je využívána hlavně pro drezůru a pro rekreaci a já jsem nikdy neviděla že by koně při drezůře měli pod sedlem dečku a ne čabraku...a rozdíl mezi dečkou a čabrakou tam máš vysvětlený tak až potom dělej chytrou...jo???

80688

(80688, 1. 6. 2008 12:45)

nechcu hadt ale odkdy je čabraka pod sedlem :D?

njn...Zase Darjo!!!

(Kájča 1 Majitelka klubu, 25. 3. 2008 20:13)

No takže jsem tam neviděla že by tam byl slouhý vlas a vím že to je vlas ale je rozdíl mezi vlas a chlup? Na těch stránkách je to popsané jako dlouhý vlas a ne chlup a já jsem tomu takhle vždy říkala a nechci se hádat...Myslím že jdou oba názvi!!!:-) :-D

...

(dajdula, 25. 3. 2008 17:12)

to není slouhý vlas ale dlouhý chlupXD